A Nyugat öngyilkos forradalmáról

2017. február 01. 08:44

Egy több évszázados forradalmi folyamat ásta alá, bontotta le a trón és oltár szövetségét. Ez a forradalom a nyugati civilizáció metafizikai öngyilkossága.

2017. február 01. 08:44
Filemon Norbert
Mandiner

Filemon Norbert írása

Nyitókép: Caspar David Friedrich: Abtei im Eichwald

 

Vajon miért nyújt szánalmas teljesítményt a bevándorlás kezelésében Nyugat-Európa? Miért hever romokban öntudata? Miért veszítette el termékenységét? Miért egy boldogtalan és döntésképtelen hely?

Egy kortárs ellenforradalmár alighanem így válaszolna: mert Jézus Krisztus nélkül nincs stabilitás. A Katolikus Egyház nélkül nincs nyugati civilizáció.

A hagyományos katolikus értelmezéssel összhangban álló szemlélet szerint a kereszténység befolyását egy forradalmi folyamat ásta alá, amely lépésről lépésre bontotta le a trón és oltár szövetségét.

Ez a forradalom a nyugati civilizáció metafizikai öngyilkossága.

Ennek az öngyilkos forradalomnak a motorja az emberben egyre inkább elhatalmasodó gőg és érzékiség. Előbbi az alázattal ellentétes. Minden felsőbbség rossz, legyen inkább mindenki egyenlő. Utóbbi a mértékletesség erényével áll szemben. Legyen minden szabad.

A humanizmus Isten és a katolikus hit primátusa helyett az embert tette a gondolkodás legfontosabb viszonyítási pontjává. Ennek talaján kapott erőre Luther határozott, egyértelmű, de téves világnézete.

Krisztus igen, Egyház nem.

A XVI. században fellépő reformátorok új tanaikkal a katolicizmus szívébe találtak: rést ütöttek a változtathatatlan hit és tekintély pápaságban kifejeződő egységén. Amíg az anglikánok a pápai hivatal intézményére, a lutheránusok a főpapsági hierarchiára mondtak nemet, addig a kvéker és leveller teológiába már a lelkészi hierarchia sem fért bele.

Az egyetemes egyház monarchikus természetének megkérdőjelezése miatt többé nem érvényesülhetett az egy nyáj és egy pásztor egysége. Számos hitújító elvetette az Istenért önként vállalt szüzességet, megengedte a házasság felbontását és szükségesnek látta az egyházi vagyon felosztását. Mindennek koronázott királya VIII. Henrik. Egyes hitágazatokban helyet kaptak liberális és kommunisztikus elemek is. Ez utóbbi első hallásra megdöbbentőnek tűnik. Remek példa erre a magát királlyá kikiáltó Jan Bockelson münsteri uralma. Többnejűséggel és teljes vagyoni egyenlőséggel. Elvégre elérkezett az Új Jeruzsálem.

Európa egyharmada rövidesen protestánssá lett. Ekkor még mindkét fél töretlenül vallotta hite objektivitását, így az egyes világi érdekek és az új dogmák elegye hosszú és véres polgárháborúkhoz vezetett.

Ha hit és erkölcs dolgában nincs tévedhetetlen tekintély, akkor idővel a politikai és társadalmi rend felépítésének módja is szabad értelmezés tárgya lesz.

Így az áradat nem állt meg.

„Az emberiség nem lesz szabad, amíg az utolsó királyt meg nem fojtják az utolsó pap belei.”

Bájos, igaz? Denis Diderot összefoglalja a liberális forradalom alapvető motívumát, amelyet a janzenizmussal és gallikanizmussal átitatott XVIII. század hozott el. Jansen követőire nagy hatást gyakoroltak Kálvin hittételei. Hamarosan természetes szövetségesre találnak a pápai hatalomtól független francia egyházért dolgozó gallikánokban. Látható, hogy a pápaság és papság ellen indított offenzíva után a csapás iránya a királyság és a nemesség lett. Ragadós volt az angol példa, a francia király feje is porba hullt. Vendée parasztjai is megtapasztalták a tomboló forradalmi terrort. Ráadásul François-Noël Babeuf nézeteire Lenin elvtárs is büszke lehetne. Egyre népszerűbb a szubjektivizmus. Kicsit neked is igazad van, kicsit nekem is igazam van.

A korszak vezéralakjai egyébiránt rajongtak a deizmusért is.

Isten igen, Krisztus nem.

A harmadik, de korántsem végső állomás a kommunizmusban (1917) testesült meg. Minden a mindenkié. Célkeresztbe ezúttal kiemelten a polgárság került. A bolsevik emberszeretetről a cári család is tudna mesélni.

Ekkor már többnyire az ateizmus dívik.

Isten halott, talán soha nem is létezett.

Nem csoda, hogy XVI. Gergely, IX. Piusz és XIII. Leó pápa enciklikáiban élesen elítélik a forradalmi eszméket és mozgalmakat.

Róma szokásához híven missziók indításával igyekezett orvosolni az elszenvedett veszteségeit, de hamar a modernizmus belső eretnekségével kellett leszámolnia. Sokáig úgy tűnt, ezt a feladatot Szent X. Piusz pápa megoldotta briliáns jobbegyenesével. Ugyanis a Pascendi dominici gregis (1907) körlevél darabjaira szedte a modernista dogmafejlődés teóriáját. Ennek központi gondolata, hogy idővel a hittételek lényegükben megváltozhatnak. Régen 2+2=4 volt, ma 2+2=5. És mindkettő rendben van. Nos, a kiütés tényét illetően a második vatikáni zsinat óta akadnak kétkedők. Szerintük az ellenfélre csak rászámoltak, de a meccs még nem ért véget. Sőt manapság nagyon fájdalmas lenne a pontozólapokra pillantani…

Ha minden viszonylagos, még az engem körülvevő világ is. Akkor úgy viselkedhetek, ahogy akarok. Minimális értelem, maximális érzelem. Nincs már Mózes. Nincs tízparancsolat. Ha van, a szöveg kontextusa úgy is velem változik.

A negyedik stációban a viharos XX. század kultúrmarxizmusa világra hozta a szexuális forradalmat. A házasságon kívüli szexualitás is a norma része lett. A homoszexuális aktus is. A lényeg, hogy élvezd. A modern fogamzásgátlók elterjedésével kényelmessé vált a felelőtlenség. Ha mégis létrejön a nem kívánt élet, akkor sincs probléma. Végső megoldást nyújt a magzatgyilkosság. Érdekes, hogy az abortusz pártfogói ritkán maradnak ki a fókabébik védelmében indított keresztes hadjáratokból. A baj már nem kicsi.

Az ember ösztönlény.

Az embert előbb-utóbb kiégeti a futó viszonyok sorozata. Nem sikerül házassági kapcsolatra lépni senkivel. A teremtés koronájának a gyereknevelés édes terhe helyett kutyasétáltatással kell beérnie. Nem gond. A meggyengült nemzetállamokra jellemző demográfiai vákuumot örömmel betöltik majd az iszlám hívei.

A szárnyait próbálgató ötödik forradalomban eljöhet a totális képzelet világa. A mindenható technológia elsőbbsége a hagyományos bölcsesség felett. Ahol szakértők, természettudósok és a lélek mérnökei mutatnak utat.

Szerintük a férfi és a nő felcserélhetők. Az emberi természet újraalkotható. Reggel kislány vagyok, délután nagyfiú, este Apache helikopter. A valóság józanságát ütközetre kényszeríti a tökéletes szabadság és egyenlőség utópisztikus világa. A határok nélküli fantázia elsöprő diadala.

Az ember Isten.

Mit lehet még tenni?

Európa csak egy módon lendülhet ellentámadásba. Vissza kell térnie az elűzött királyhoz, akit leköpve az út szélén hagyott.

A forradalom és ellenforradalom kérdéskörével sokan foglalkoztak. A teljesség igénye nélkül: Donoso Cortés, Joseph de Maistre, Henri Delassus, Plinio Corrêa de Oliveira, Molnár Tamás. Az irányzat képviselői az ember végső céljának az örök boldogságot tekintik. Az Egyházzal együtt hirdetik: Salus animarum suprema lex.

A lelkek üdvössége a legfőbb törvény. Ezért vívják belső és külső harcukat a forradalommal. Borúlátó táboruk most talán megkönnyebbülve csettinthet.

Molnár Tamás írja:

„Civilizációnknak kétségkívül vége lesz azon a napon, amikor a Katolikus Egyház és az Egyesült Államok csatlakozik a forradalomhoz.”

Manapság, évtizedek óta először az Egyházon belül olyan püspökök, mint Raymond Burke és Athanasius Schneider nyíltan ellenállnak a progresszív erőknek. Az Amerikai Egyesült Államokban pedig megroppant a politikai korrektség atombiztosnak hitt egyeduralma.

*

A következő időszakban a fent felvázolt, egymásra épülő történelmi fejleményeket fogom kibontani cikksorozatomban.

Összesen 318 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2017. február 13. 22:31
"Egy több évszázados forradalmi folyamat ásta alá, bontotta le a trón és oltár szövetségét. Ez a forradalom a nyugati civilizáció metafizikai öngyilkossága." - írja. Mielőtt ezt leírja talán szerencsésebb lett volna, ha minden generációban - mondjuk minimum tíz évente -, megkeresné azt a váteszi jóslatot, illetve jóslatok ezreit, melyekben az emberiség istentelensége történelmi bosszút jósol maga után. És akkor megnyugodhat, hogy ezt kétezer év óta (azelőtt is, de mondjuk a kereszténységre szorítkozzunk csak) több száz őszinte hívő ember, aki a gondolatait egy az egyben Istentől eredezteti, leírta, elmondta, elprédikálta már. Az a sok jogdíj, amit ezekre fizettek! Bér, és jutalom. Hajjaj! Hány korsó csúszott le, hány üveg bor fogyott, hányszor került étel az asztalra, de hány család növekedhetett általa? Hány poronty nőhetett fel? A tragédia így vált örömmé. A haláljóslat így válhatott életté. Hál'Istennek. Önnek is egészségére.
Radagais
2017. február 02. 14:08
Konzervatív gondolkozású református teológusként azt kell mondjam, hogy nagyon elszomorít ez az írás, aminek a tartalmával egyébként kb. 80%-ban egyetértek. Elsősorban nem is a benne hemzsegő ferdítések és téves információk miatt - ezekre lentebb térek ki -, hanem a végtelenül elhibázott szemlélete miatt. Sajnálatos, hogy az utóbbi időkben az egyébként kimondottan tehetséges, és tájékozott, konzervatív gondolkodású katolikus értelmiségiek valamiféle Horthy-korszakból itt maradt reflex alapján úgy vélik, hogy ismét a protestantizmus az az ellenfél, aki ellen küzdeni kell. Rajcsányi G. pár hete szintén a mandineren forszírozta a protestáns szemléletű magyar történelmi emlékezet revízióját, de még Szilvay Gergely is rúg egyet a protestánsokba - teljesen oda nem illő módon - a melegházasságról írt - egyébként hibátlan konzervatív érveket felsorakoztató - könyvében. És most olvasom ezt az írást, ami a régi, a 20-as, 30-as években sokszor elismételt, végtelenül leegyszerűsített 1517 --> 1917 tézisét képviseli. Hogy Luthertől vezet az út mindenféle forradalomig. Mi is a probléma mindezzel? Kezdjük a módszertannál a sort. A szerző alapvetően a katolikus forradalomellenesség érveit használja, amely szerint a reformációtól egyenes út a francia forradalmon keresztül a bolsevizmuson át egészen a szexuális forradalomig. De mégis, feltűnnek a szövegben a marxista, történelmi materialista gondolkodás érvei, amiből szintén szemezget a szerző, ugyan az olvasóknak a forrásait nem vallja be. Hisz a marxista történészek, filozófusok (még Magyarországon is), szintén a reformációtól eredeztetik forradalmi mozgalmak történetét. Ők azonban nem Luthert, hanem Müntzert és társait értékelik nagyra, Luthert egyenesen megvetik, hisz köztudott, hogy hevesen támadta az anabaptistákat, a reformáció radikális ágát. Filemon Norbert a kettőt azonban, csak hogy még nagyobbat üthessen, egyszerűen összemossa. Azonban Luther és a radikális reformáció egymással szembenálló két mozgalom volt. Olyan ez, mintha Dózsa Györgyért is Károli Gáspárt tennénk felelőssé. Eléggé abszurd. A szerző esetleg a reformáció értelmezésénél segítségül hívhatna 100 évesnél fiatalabb szakirodalmat is. Már katolikus történészek (pl. Iserloh vagy Lortz)több évtizeddel ezelőtt is egészen elfogulatlanul írtak a reformációról. Kétségtelen tény, hogy Luther nem akart egyházszakadást. Ő reformálni akarta az egyházat, az egyházszakadást - minden közhiedelemmel ellentétben - a pápa erőszakolta ki, mivel nem kívánta elfogadni a Luther által képviselt nézeteket. Részletekbe itt nincs lehetőség belemenni, de azt azért el kellene fogadni, hogy reformációnak legalábbis több értelmezése van, és nem lehet egy ennyire egyoldalú elemzést egy ilyen nagyívű eszmefuttatás alapjául venni. Minden részletkérdés mellett az a legnagyobb problémám, hogy az egész nyugati kultúránkat, igazi keresztyén gyökereinket fenyegető veszélyek, az élet minden területére kiható bizonytalanság idején a katolikus konzervatív fiatal értelmiség miért támadja még mindig a protestánsokat, akikben talán az egyetlen szövetségesüket találhatnák meg? Még mindig ott tartunk, ahol száz-kétszáz éve, hogy a felekezeti identitások csupán negatív tartalommal bírnak? Túl kellene mindezen lépni, elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ahol a konzervatív keresztyéneknek igenis össze kell fogni.
kérdés
2017. február 01. 23:09
Én berakom kedvenc idézetem: "Wenn die Menschen aufhören, an Gott zu glauben, hören sie nicht einfach auf zu glauben, sondern sie glauben an alles Mögliche. Das ist die Stunde der Propheten, und sie kommen in Scharen." Ezt használják ki az üzletemberek, reklámszakemeberek, politikusok is. Ja, és csak azt nem sikerült még megfejteni hogy mifánterem és hol lakik a hit.
janesz81
2017. február 01. 22:11
Elég kevés esélyt látok arra, hogy a katolikus egyház, jelenlegi szellemi muníciójával, meg tudná változtatni, életképesebbé teheti Európát. Vagyis nem igazán hiszek benne, hogy meg tudna változtatni az európai szellemi tendenciákat. A 16. század óta rengeteg szellemi vetélytársa akadt, a cikkben is említve több, (hiányolom Darwint és követőit). Jelenleg a templomok üresek, a magasabbrendű jóság és igazság keresésére csak egy lehetőség a katolikus egyház, a krisnások, buddhisták, iszlám, neopogány mozgalmak, ezoterikus iskolák, és a (neo)protestáns egyházak mellett, úgy hogy az emberek jelentős része, többsége? közönyös. Szóval "a visszatérést az elűzött királyhoz" szerintetek reális, nem egyéni, hanem társadalmilag jelentős tömegekben?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!