A gyermekvállalás és az egyházi elvárások

2016. június 28. 12:53

Ezek a szakemberek szeretnének sokat tenni az abortusz okozta egészségi és társadalmi károk csökkentése érdekében, de a hivatalos egyházi szerveknek a fogamzásgátló szerekre vonatkozó elítélő álláspontja ill. hallgatása miatt légüres térbe kerülnek.

2016. június 28. 12:53
Vigh Szabolcs
Talita

„A vallásos hit és egy egyházi közösséghez tartozás sokaknak az élet számos területén nyújt támaszt és erőforrást. Ennek előfeltétele a bizalom. Ha a házaspárok egymás iránti testi és lelki szerelmének átélésében az egyház bármilyen tiltása kétséget és bizonytalanságot támaszt, akkor ezt a biztonságot nyújtó bizalmat saját tekintélyével éppen az egyház ássa alá, amelynek erőt sugárzó erejében oly sokan megbíznak.

Ellentmondó tanításával és magatartásával ezt a bizalmat sajnálatos módon eljátssza, holott a mindennapi élet céljához és értelméhez távlatot nyitó fontos támasz lehetne.

Az így aláásott bizalom más területeken is károsan befolyásolja az egyháztól és a vallástól elvárt megerősítést. Az egyház életidegenné válik, nem azért, mert nem tart lépést a divatos változásokkal, hanem azért, mert egy nagyon is központi, sokakat szinte naponta testközelből érintő kérdésben nincs valóságos beleérzése az emberi élethelyzetekbe, és így előírásainak megvalósítása – mindent összevetve – több lelki kárt mint hasznot eredményeznek.

Az ellentmondás bomlasztó hatását nem mérsékelte a Magyar Püspöki Kar akkor sem, amikor 1999-ben a boldog házasságról kiadott körlevelében a fogamzásgátlás tilalmáról szóló hivatalos tanítást gondosan kerülte. A hallgatás különösen azoknak a híveknek a bizalmát ásta alá, akik már három vagy több gyereket vállaltak.

E paradox helyzet feloldásán a Püspöki Kar hallgatása azért nem segít, mert a tanítás és a mindennapi élettapasztalat közötti ellentmondás köztudomású. A sajtó és a médiák ugyanis újból és újból beszámolnak a pápai előírásról, amely minden mesterséges fogamzásgátlást egyértelműen tilt.

A Püspöki Kar és az igehirdető papság tehát elnéző hallgatásával nem tudta megkímélni az átlaghívőket az egyházi követelmény élvezetellenes szigorától. Így az ajánlott »kiskapu« sem segített igazán, mármint az, hogy ha valakinek komoly nehézséget okozna a tilalom betartása, az a gyóntatóhoz vagy lelki vezetőhöz fordulhat útbaigazításért. Egyénileg talán segített, de a köztudatnak nagyon is ártott. (...)

Ebben nemcsak a nők és általában a fiatalság érintett, hanem a közvéleményt befolyásoló hívő szakemberek is, akik mind cserbenhagyva érezhetik magukat azoktól az egyházi vezetőktől, akiknek megbízható iránymutatásait az élet alapvető kérdéseiben bizalommal várnák. Ezek a szakemberek szeretnének sokat tenni az abortusz okozta egészségi és társadalmi károk csökkentése érdekében, de a hivatalos egyházi szerveknek a fogamzásgátló szerekre vonatkozó elítélő álláspontja ill. hallgatása miatt légüres térbe kerülnek. Holott Magyarországon éppen a megszokott társadalmi beidegződést kellene megváltoztatni, vagyis hozzászoktatni a nőket és férfiakat ahhoz, hogy ne abortuszt, hanem más, sokkal humánusabb családtervező és születésszabályozó eszközt használjanak.”

 
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 333 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csomorkany
2016. szeptember 05. 12:19
Amit tapasztaltál, az az ejakuláció, és reménység szerint neyednél az orgazmus. De attól, hogy egy testté legyetek, egy réteg gumi választott el benneteket.
Csomorkany
2016. szeptember 05. 12:17
A koton azért nem jó, mert maga az aktus koton nélkül a házasság szentségének újabb és újabb megerősítése. A férj átadja testét a feleségének és a feleség a férjének és lesznek ketten egy testté. Ez szent dolog, akár van fiziológiai esély a gyermekáldásra, akár nincs. Ha kotonnal teszik mindezt, akkor viszont pont nem teljesül be ez az ige. Épp az ellenkezője történik: "együtt vagyunk, együtt vagyunk, de annyira azért mégse". Visszakérdezek: nálatok az orális szex rendben van? Nálunk szexuális előjátékként igen, de ha ennyi történik egész este, akkor az bezony erőst hasonlít a kotonnal való szeretkezéshez. Amúgy amit írtál, az egyáltalán nem áll messze a katolikus tanítástól: szerintünk is sokkal rosszabbak az olyan módszerek, amelyeknél fölvetődik, hogy a megfogant petesejt, vagyis az elindult emberi élet pusztulhat bele.
I_Isti
2016. szeptember 05. 12:15
A gond az, hogy nem ismered Jézus Krisztust!
I_Isti
2016. szeptember 05. 12:15
"Több mint 500 keresztény szekta/gyülekezet különül el egymástól." Ezek közül van, amelyiket Római Katolikusnak hívnak. Nem gond.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!