A család a társadalom alapintézménye

2013. január 22. 08:16

A jogalkotónak egyrészt feladata a valós értékek azonosítása és bemutatása, másrészt számolnia kell azzal a társadalmi valósággal, amelyet szabályoz.

2013. január 22. 08:16
Magyar Katolikus Jogászok
Magyar Kurír

A Magyar Katolikus Jogászok Társulása azonosul a Katolikus Egyház családról szóló tanításával, amely szerint »a házassággal egyesült férfi és nő gyermekeikkel alkotják a családot. A család intézménye független a közhatalom mindenfajta elismerésétől, sőt az előtt létezik«. »Ez tekintendő normális, alapértelmezett hivatkozási alapnak, amelynek függvényében a rokonság különböző formáit viszonyítani kell«.

Az Alkotmánybíróság az Alaptörvény alapján megerősítette azt az alkotmányértelmezést, hogy a házasság a többi párkapcsolati formához képest kiemelt védelem alatt áll. Az Alkotmánybíróság azt is egyértelművé tette, hogy a jogalkotó a családra vonatkozó szabályozás körében is kiemelhet és követendő például állíthat meghatározott életközösségi formát. Ez a kiemelten kezelés a jogalkotó alkotmányos kötelezettsége. Ám a jogalkotó nem mentesül azon kötelezettsége alól, hogy egyéb életközösségi formák, valamint kiemelten is a gyermekek megkülönböztetés nélküli védelmét biztosítania kell. Az Alkotmánybíróság a család korábbi meghatározását arra tekintettel találta túlságosan szűknek, hogy a törvény más formában sem tett említést azokról az együttélési formákról, amelyek – különös tekintettel a gyermekekről való gondoskodásra – szintén védelemre tarthatnak igényt. (…)

Hangsúlyozzuk, hogy – az Alkotmánybíróság által megerősített alkotmányértelmezés szerint is – az azonos neműek párkapcsolata, amivel az örökbefogadás lehetősége sem jár együtt, nem tartozik a család védelmének körébe.

A jognak mindazon családi együttélési formákat védelmeznie és a maguk helyén segítenie kell, amelyek a nemzet megmaradásához és gyarapodásához, a felnövekvő nemzedékek egészséges testi és lelki fejlődéséhez, az idősebb generációk ellátásához s a családi élet egyéb értékei megvalósításához úgy járulnak hozzá, hogy összhangban állnak az alkotmányos értékekkel. Mindeközben az alkotmányosan kiemelt értékek és intézmények szerepe változatlan marad.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kal
2013. január 24. 23:18
"mai szóval semmilyen relativizálásával nem értek egyet" - ez ma az egyik leggyakoribb vád azokkal szemben, akik nem fogadják el a mainstream irányvonal hivatalos Biblia-értelmezését. Ez egy abszolút tekintélyelvű megközelítés, amit más szóval úgy is mondhatnánk: "aki nem ért egyet velem/az általam kizárólagosan elfogadhatónak tartott értelmezéssel, az relativizálja a Bibliát. Kétségtelen, hogy a tekintélyelvű megközelítést ma még hazánkban is sokan elfogadják, mert olyan társadalmi közegben szocializálódtak, amely ennek kedvez. Ettől azonban még egy tekintélyelven igaznak tartott álláspont nem lesz igaz. Az emberi tekintély soha nem volt, és nem is lesz az igazság garanciája, sőt! Ezért senki nem "spórolhatja meg" azt a fáradtságot, hogy saját maga mérlegeljen és vizsgáljon meg mindent, ahogy Pál apostol írta: „Vizsgáljatok felül mindent, a jót tartsátok meg.” (1Tessz 5.21)
Kal
2013. január 24. 23:17
Bocs, de erre tényleg nem tudok mást mondani: ez a Te álláspontotod. Tiszteletben tartom, de elfogadni nem tudom, mert ellentétben áll az enyémmel, amit sok érv és ellenérv figyelembe vételével alakítottam ki. Részedről nincsenek érvek (az, hogy szerinted a Te véleményedet támasztja alá a Biblia, ezért "nincs miről beszélni" önmagában nem érv, mert számtalanszor leírtam, hogy szerintem a Biblia miért támasztja alá az én álláspontomat, és ezeket az érveimet pusztán tekintély alapon nem lehet lesöpörni), ezért nem is lehet veled vitatkozni. Lehet, persze, hogy Te pont ezt szeretnéd, de sajnos így nem jutunk közelebb egyetlen probléma megoldásához sem, pedig Isten azt várja tőlünk, hogy kamatoztassuk a talentumokat, amit Tőle kaptunk, és ez adott esetben azt is jelentené, hogy a felmerülő teológiai és morálteológiai problémák megoldásán is fáradozzunk, tiszta és nyílt szívvel keresve az Ő akaratát. Igaz, hogy Ő kinyilatkoztatta magát nekünk a Bibliában, de az is igaz, hogy nem adott minden kérdésre olyan egyértelmű választ, hogy nekünk, embereknek már ne legyen semmilyen feladatunk az Ő akaratának megértésében, és követésében. Gondolom ez utóbbiban legalább egyetértünk :)
Öreg
2013. január 24. 23:17
Amig a Korán és a Biblia a zsidó / Mózes könyvei/ a kereszt/y/ény és a mohamedán vallások alapja, a kérdés ilyen módon csak jogi csűrés -csavarás. A felsorolt könyvek oeres uton való megváltoztatása-senki által- nem lehetséges, ezért az egyházak álláspontja nem is változhat: Ezzel kapcsolatban is igaz /Jézus szavaival/ nem a bűnöst, hanem a bünt kell ostorozni! De többé ne cselekedd!/ Jézus!/ Ha ezt elfogadjjuk, nincs miről beszélni.
Kal
2013. január 24. 23:17
Elmélyedve a Humana vitae pápai enciklikáknak, vagy a Familiaris consortio c. pápai buzdításnak, valamint a KEK-nek a családra, házasságra, emberi párkapcsolatra, szexualitásra és más, ezekkel összefüggő kérdésésekre vonatkozó tanításaiban, teljesen világos, hogy mindezekkel kapcsolatban a katolikus álláspont egy nagyon komplex, kompakt, koherens rendszert alkot, mely miatt ma szinte elképzelhetetlen, hogy akár az azonos neműek házassága, akár az arra alapuló családok léte valaha is elfogadhatóak legyenek a katolikus egyház számára. Ez annak ellenére is így van, hogy a fenti hivatalos katolikus állásfoglalásokban is evidens módon megjelenik, hogy a család nemcsak a reprodukcióról szól, és mindaz, ami a családban az emberi reprodukció mellett jelen van, sehol máshol, semmilyen más emberi közösségben nincs meg. Ebből pedig logikusan csak az következhet, hogy a család nem korlátozható a reprodukció lehetőségét legalább elméletileg biztosítani tudó emberi közösségekre. (Ráadásul - ahogy más poszt kapcsán a korábbi komment-váltásaink során már utaltam rá - ez egy nagyon képmutató dolog a katolikus egyház részéről, hiszen a házasságot lehetővé teszi az egyház olyan idős házaspároknak is, akiknél a gyermekáldás per vias naturalis de facto pont ugyanakkor eséllyel kecsegtet, mint az azonos nemű pároknál - vagyis zéró). Mindezek alapján fogalmam sincs, hogy hogyan fogja Isten az Ő egyházát kivezetni abból a zsákutcából, amibe az elmúlt századok, de különösen az utóbb fél évszázad során sikerült egyházunk vezetőinek "benavigálni az egyház hajóját" (bocsánat a képzavarért), de hiszem azt, hogy Istennek ez is lehetséges.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!