Balog Zoltán: Magyarország költ a legtöbbet oktatásra Közép-Európában

2017. augusztus 29. 09:29

A GDP 5,2 százalékát költi a magyar kormány oktatásra, ami azt jelenti, hogy Lengyelországgal együtt Magyarország költi a legtöbbet erre a célra – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

2017. augusztus 29. 09:29

Magyarország költi a legtöbb pénzt oktatásra Közép-Európában – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kedd reggel az M1 aktuális csatornán. A miniszter szerint a GDP 5,2 százalékát költi a magyar kormány oktatásra, ami azt jelenti, hogy Lengyelországgal együtt Magyarország költi a legtöbbet erre a célra.

A minisztert azzal kapcsolatban kérdezték, hogy új, átfogó iskolafejlesztési program indul: 81,2 milliárd forintból közel 400 település 527 intézménye újul meg. A politikus szerint a felújítások először azokban a megyékben – Borsod, Bács-Kiskun – kezdődnek, ahol a legnagyobb szükség van rájuk, de a népsűrűség is fontos szempont. Hozzátette, Pest megyében tanterembővítésekre, új iskolák építésére is szükség van. 

Megjegyezte, három éven belül minden ötödik gyerek, vagyis húsz százalékuk olyan iskolában tanul majd, amelyben valamilyen fontos beruházás, felújítás történt.  A programra uniós forrást nem vehetnek igénybe, vagyis ez teljes mértékben az állami büdzsé terhére történik majd – mondta a miniszter.

Balog Zoltán a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában közölte: a felújításokat próbálják úgy végigvinni, hogy azok ne zavarják a tanítás rendjét, így például a szünidőben lesznek a munkák. Hozzátette, a projekt része az oktatási eszközök beszerzése és egy digitális program is. 

A miniszter – kérdésre – kitért a lombikbébiprogramra is, megjegyezve, hogy a kormány hamarosan, egy rendelet útján több milliárd forinttal támogatja majd a programot. Ugyanakkor arra oda kell figyelni, hogy pontosan mi is történik a megfogant életekkel, és ezért létezik olyan szabályozás, amelyen változtatni kell, hogy „nyugodtabb lelkiismerettel tudjuk azt mondani, hogy itt nem pusztítás folyik, hanem valóban gyermekek születhetnek” – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a gyermekvállalást, a születést nem győzheti le az üzleti élet, ezért a kormány célja az, hogy szigorúbb szabályozás érvényesüljön a fel nem használt embriók ügyében.

(MTI)

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szkeptikus
2017. augusztus 29. 11:29
Nem akarom lekicsinyelni az iskola-felújítások fontosságát - Balog Zoltán erre hivatkozott - de ez nincs érdemi hatással az oktatás színvonalára, a tanulók készségeinek, tudásának növelésére. Például: 2-3 hónapja olvastam, hogy egy magyar csapat előkelő helyen végzett a középiskolák mesterséges hold-építő versenyének döntőjében. Középiskolásoknak mesterséges holdat építeni, ez valóban inspiráló, fejleszti a kreativitást, az innovációs készséget. Aztán mikor végigolvastam a cikket, kiderült, hogy a magyar csapat a Zentai Tehetséggondozó Gimnázium csapata volt. A döntőben résztvevő csapatok az egyes országok nemzeti versenyeinek győzteseiből kerültek ki (kivéve a magyar csapatot?). Eléggé az vélelmezhető, hogy nem is volt nemzeti verseny - vagy, ha volt, a zentai gimnázium itt indult és ők nyertek? Mindenesetre, ha azt akarjuk, hogy ne elsősorban az idetelepült autógyárakra épüljön a gazdaságunk, az oktatásban kiemelt fontosságúnak kellene lennie a kreativitás, az innovációs készségek fejlesztésének.
krakken96
2017. augusztus 29. 11:14
miért nem tízet? ha a kormány Szingapúrt tekinti példaértékűnek akkor mért nem követik mindenben a lépéseiket? persze Szing.szemben a 2 millió nyugdíjas és egyéb segélyezett,adócsalók után nem sok marad az ország jövőjére akik ráadásul szavazni sem tudnak... egy volt református lelkésznek illene követni a protestáns etikát:))
Cezar
2017. augusztus 29. 11:11
Akkor azért olyan hülyék?
KannibálTatárÚr
2017. augusztus 29. 10:29
A pedagógusok számát kell csökkenteni. A szoci alatt 80000 volt, ma 160000. A gyerekek száma viszont a szoci alatt a másfélszerese volt, mint most.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!