Igazság és szegénység

2014. július 17. 14:13

Nem vitatom Iványi Gábor jogait. De miért kellene ehhez az állam, meg az elismerés? Nem attól egyház valaki, hogy földi hatalom legitimálja vagy sem.

2014. július 17. 14:13
Jakab Bálint
reposzt

„Nem tudom, igaz-e, de a »jereváni rádió« jelentése szerint egykoron Iványi Gábor a jelenlegi politikai elit, az akkori liberális ifjúság nem kevés tagjára jelentős befolyással bírt. Gyermekeiket megkeresztelte, őket a hit édes mézével etetgette. A hatalom helyzetében jó volt a hatalom részének lenni. A hatalom részeként a többségre befolyással bírni.

S ha már szolgálat és érték, vajon tudja-e a hatalom birtokában és anyagi támogatásában részesülő, hogy milyen, amikor valaki soha nem is álmodhat erről. Akinek szolgálata egy elveszett kisfaluban nem más, mint belehalás a létbe másokkal, a bűnösökkel együtt. Mi van, ha valaki beleőrül, öngyilkos lesz, mert szolgálata kríziseinek kiáltásai nemhogy Brüsszelig vagy a nemzeti kormány legmagasabb fórumaiig, hanem a legközelebbi polgármesteri hivatalig sem hallatszik el?

Nagyon mélyre hajolva és pirulva vetem fel ezeket a kérdéseket, csak valahogy mégis mélyen érint a hatalmat soha nem kóstolók kiszolgáltatottságára való retorikai rájátszás úgy, hogy valaki en bloc benyomja a történelmi egyházakat a »nyomuló kategóriába«, mikor azoknak lelkészei többnyire a szent szolgálatának kényszerét cipelik egy életen át. Nem tudom, hogy a parlament sorában ülő lelkészek bármelyike ismerte-e valaha azt az érzést, hogy milyen, ha gond a gyereknek ruhát venni?

Nem vitatom Iványi Gábor jogait. Az általa képviselt egyház karitatív tevékenységét. Az áldás pedig feltehetően sokszoros azon.  De miért kellene ehhez az állam, meg az elismerés? Nem attól egyház valaki, hogy földi hatalom legitimálja vagy sem, hanem attól, hogy hisz nemcsak önmaga küldetésében, hanem az üdvösség eszközeként tekint magára. Egyetlen lehetősége az igehirdetés. Ebből és ezáltal kell felépítenie és fenntartania önmagát. A ma irigyelt történelmi protestáns egyházakat (református, evangélikus) állami segédlettel kettőszázötven éven át próbálták megfojtani. Kiállták az idő próbáját. Lehet, hogy épp ez kellett a fennmaradásukhoz. A próbatétel, hogy mozgósítani tudják és akarják belső erőforrásaikat. Ez pedig nem volt más, mint a megismert evangéliumi erő. Az Ige megtartó hatalma.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 126 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2015. szeptember 08. 06:06
14:44 - 16:19. Az idődet akarta a buta provokátor.
madarasi.abel
2015. április 16. 18:10
Az elismert egyházak is folyamatosan dörgölőznek a világi hatalmasakhoz, a pénzosztogató politikusokhoz. Semmivel sem különbek (ilyen szempontból), mint Iványiék, vagy a többi lenézett egyház. De akkor bánni is azonosan kellene velük. Nem az a baj, hogy Iványi nem kap pénzt, hanem az, hogy közben a katolikusok annyit, hogy nincs ember Magyarországon, aki akár csak meg tudni megbecsülni, hány tízmilliárdról van szó.
Csomorkany
2014. augusztus 15. 16:57
A két igazság másra használható. De akkor egy világosabb példával élve, vettem az emberi kultúrából két állítást, amit igaznak fogadok el: 1. Budapesten a VI. kerület átlagos tengerszint fölötti magassága 103-104 m. között van. 2. Jézus Krisztus föltámadt. Mindkét állítást az engem körülvevő emberektől hallottam/olvastam, személyesen egyiknek sem jártam utána (mármint a tanúságtételek bizonyos egybevetésén túl). Aquinoi (persze teljesen általánosítva) arról beszél, hogy a 2. állítás fontosabb. Ennyi.
acido domingo
2014. augusztus 04. 13:47
Ne keverjük a dolgokat: Róma bukásával nagyon sok szokás, intézmény stb tűnt el vagy merült a feledésbe (legalábbis Nyugat-Európában). Ami megmaradt, azt viszont nem elhanyagolható részben a folytonosságot képviselő Egyház hagyta az utókorra. Hogy 4-500 évvel Róma bukása után az Egyháznak megvoltak a saját szempontjai az oktatásban, azt nem tartom meglepő dolognak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!