Magyar kutatások: hazánkba jön a Vatikáni Levéltár vezetője

2015. január 14. 09:58

A Vatiáni Titkos Levéltár vezetője, Sergio Pagano is Magyarországra látogatott a magyar vonatkozású vatikáni levéltári forrásokat közlő Collectanea Vaticana Hungariae sorozat 9. és 10. kötetének bemutatójára. A kötetek rendkívül értékes anyagokat tartalmaznak.

2015. január 14. 09:58

Az MTA-PPKE Lendület Egyháztörténeti Kutatócsoport vatikáni levéltári kutatásainak legfrissebb eredményeit teszik közzé január 14-én, szerda délután. A kutatás súlyát jól példázza, hogy az eseményre Magyarországon elsőként ellátogat a Vatikáni Titkos Levéltár vezetője, Sergio Pagano is – írja az MNO.

 
Mint a kutatócsoport hivatalos honlapján olvasható, a magyar medievisztika és történelemtudomány régi adósságát törleszti a Collectanea Vaticana Hungariae sorozat 9. és 10. kötete, melyek a középkori magyar egyháztörténeti kutatások számára nélkülözhetetlen forráscsoportot adnak közre.
 
Az Apostoli Kamara középkori magyar vonatkozású iratanyagát a 20. század elején Fraknói Vilmos jobbkeze, Lukcsics József tárta fel a Vatikáni Titkos Levéltárban. Gyűjtése azonban a vatikáni magyar kutatások 20. századi strukturális problémái miatt végül nem került kiadásra. A kötetek ezen páratlanul értékes anyag napjaink tudományos igényének megfelelő sajtó alá rendezését tartalmazzák.
 
Hét hazai kutatóhely kilenc munkatársának összetett, többéves csapatmunkája révén immár a hazai és a nemzetközi kutatás számára is hozzáférhetővé válik e szinte kimeríthetetlenül gazdag anyag. A közel másfél ezer tételt tartalmazó forrásgyűjtemény lehetőséget kínál – többek között – a késő középkori magyar egyházi intézmények és javadalmak gazdasági potenciáljának összehasonlító vizsgálatára, a korszak magyar egyházi archontológiájának összeállítására, a magyar egyház és az itáliai bankházak kapcsolatának elemzésére. A kötetek használatát gazdag apparátus (jegyzetek, bibliográfia, közel száz oldalas, adatolt személy- és helynévmutató, valamint iratjegyzék), a terjedelmes annotált angol nyelvű összefoglaló tanulmány segíti.
 
Mint a kutatócsoport vezetője, Tusor Péter elmondta, a kötetek és az esemény az MTA Lendület programjának és a Lendület-kutatócsoport fontos eredménye. Ezt jól bizonyítja az is, hogy a rendezvényre elsőként érkezik hazánkba a Vatikáni Titkos Levéltár vezetője is.
 
Az 1297 és 1536 közötti időszakot feltáró munka ezer oldalon tartalmaz a középkori Magyarországra vonatkozó, köztörténeti szempontból is felbecsülhetetlen értékű, jórészt ismeretlen adatokat az Apostoli Kamara gyűjteményeiből.

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2015. január 23. 14:29
Vajon mik lehettek e magyar ügyek, hogy dokumenteik a titkos levéltárba kerültek?
kardosdoktor
2015. január 19. 16:17
Nekem aztán szidhatják a kurvaanyámat a kocsmában. Teszek rá. Ha viszont valaki pofàn vág odatarzom a másik felemet is. Krisztust úgy emlékszem megfeszítették, mert provokált. Helyesen tették!? A kérdés költői. KI AZ ISZLÁMMAL!!!
békalepcse
2015. január 16. 17:29
Volna ott még mit kutatni a magyarsággal kapcsolatban, de az gondolom sértené egyesek érzékenységét.
liberálzöld.
2015. január 14. 15:35
Buzizsúr lesz, vagy vadászat? "hazánkba jön a Vatikáni Levéltár vezetője"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!