Ferenc pápa: Az atomfegyverek gyártása ugyanúgy erkölcstelen, mint birtoklásuk és használatuk

2024. január 09. 10:18

„A gyermek ajándék, és soha nem lehet egy kereskedelmi szerződés alapja” – jelentette ki az egyházfő.

2024. január 09. 10:18
FERENC pápa

Az antiszemitizmus és a keresztényüldözés megszüntetésére szólított fel Ferenc pápa a Szentszéknél akkreditált diplomatákhoz intézett újévi beszédében hétfőn. A katolikus egyházfő elmondta, hogy különösen aggasztónak találja az antiszemita cselekmények növekedését az elmúlt hónapokban.

„Ezt a kórt ki kell irtani a társadalomból, mindenekelőtt a testvériségre és a befogadásra való nevelés révén” – hangoztatta a pápa.

Elítélte a Hamász palesztin szélsőséges szervezet Izrael elleni támadását és a „terrorizmus és az erőszakos szélsőségesség minden fajtáját”, de véleménye szerint a támadás „Izrael részéről erős katonai válaszcsapást” váltott ki, amelynek során több ezren haltak meg és humanitárius válság alakult ki a Gázai övezetben.

Felszólítás a tűzszünetre

Az egyházfő azonnali tűzszünetre is felszólított, Libanont is beleértve, és kérte a Gázában fogva tartott túszok szabadon engedését, majd megismételte a Szentszék álláspontját, amelyben kétállami megoldást szorgalmaznak Izrael és a palesztinok számára, valamint nemzetközi szinten garantált különleges státuszt Jeruzsálemnek.

A pápa emellett aggodalmát fejezte ki a „keresztényeket érő, növekvő üldöztetés és diszkrimináció ellen, különösen az utóbbi 10 év során”. Úgy vélte, hogy ez gyakran a politikai és társadalmi életből, valamint bizonyos szakmákból való kirekesztést is jelenti, és „még a hagyományosan keresztény országokban is előfordul”.

„Összességében világszerte több mint 360 millió keresztény tapasztalja azt, hogy üldöztetésnek és megkülönböztetésnek van kitéve a hite miatt, és egyre többen kényszerülnek arra hogy elmeneküljenek a hazájukból”

– tette hozzá.

A gyermek ajándék

Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy „a békéhez vezető út a vallások közötti párbeszéden át is vezet, és mindenekelőtt megköveteli a vallásszabadságot és a kisebbségek tiszteletben tartását”.

A katolikus egyházfő beszédében a béranyaság „megvetendő” gyakorlatának egyetemes betiltására is felszólított. Ferenc pápa szerint a meg nem született gyermekek életét is meg kell védeni, és nem szabad „elnyomni vagy az emberkereskedelem tárgyává tenni”.

Megvetendőnek tartom az úgynevezett béranyaság gyakorlatát, mely a nő és a gyermek méltóságának súlyos megsértését jelenti, az anya anyagi szükségleteinek kihasználását alapul véve”

– jelentette ki a pápa, aki arról is beszélt, hogy a gyermek ajándék, és „soha nem lehet egy kereskedelmi szerződés alapja”, majd a béranyaság globális betiltására szólított fel.

Az atomfegyverek gyártása is erkölcstelen

A Szentszéknél akkreditált diplomatáknak sajnálatát fejezte ki az egyházfő, hogy olyan történelmi időszak köszöntött be, amelyben a béke „egyre inkább veszélyeztetett, meggyengült és részben elveszett”.

Ferenc pápa beszédében hosszan sorolta azokat a bajokat, amelyek jelenleg szerinte az emberiséget sújtják, megemlítve Oroszország Ukrajna elleni háborúját, az Izrael és a Hamász közötti fegyveres konfliktust, a migrációt, a klímaválságot, valamint a nukleáris és hagyományos fegyverek „erkölcstelen” előállítását, illetve a nemzetközi humanitárius jog egyre súlyosabb megsértését, amely lehetővé teszi ezeket.

Azt is leszögezte, hogy az atomfegyverek gyártása ugyanúgy erkölcstelen, mint birtoklásuk és használatuk.

Ferenc pápa korábban már megváltoztatta az egyház álláspontját, hangoztatva, hogy a nukleáris fegyvereknek nemcsak a használata, hanem a birtoklása is megengedhetetlen, mostani beszédében pedig már a gyártásukat is idesorolta a fegyveripar általános bírálatának részeként.

„Talán még egyértelműbben fel kell ismernünk, hogy a háborúban a civil áldozatok nem »járulékos károk«, hanem férfiak és nők, nevekkel és vezetéknevekkel, akik életüket vesztették. Ők gyermekek, akik árván maradtak, és akiket megfosztottak a jövőjüktől” – fogalmazott.

(MTI)

Fotó: MTI/EPA/Vatikáni Média

 

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mandiner444hu
2024. január 09. 15:31 Szerkesztve
LMBTQIP Ferenc erkölcsről papol.
Bodzay
2024. január 09. 14:58
Az első perctől talány, hogy miért a világ végéről választottak pápát a lemond(at)ott Ratzinger bíboros helyett. (Na jó, nem talány.) Csak szólok, hogy a (ideiglenes) békéhez már év tízezredekkel ezelőtt egy-egy kőbalta kellett a szembenállók kezében. Aztán az évezredek múltak, mint a percek, és a világ fejlődött. Ami a vallások egymás közötti viszonyát illeti, az ellentéteket nagyon is világi érdekeltek konzerválják. A megismerés előrehaladásával a természetjog alapján a monoteista vallások közeledhettek volna egymáshoz, ugyanígy az ószövetség és az újszövetség újraértelmezésére is sor kerúlhetett volna.
Cillei-Ulrich
2024. január 09. 14:30
Te már atyám le is dobtad az atomot az egyházra.
rockercicc
2024. január 09. 13:28
Helyes. Tiltsák be a béranyaságot, annyival is csökken legalább a szaporulat! És a lombikot is, oka van, ha valaki nem tud szaporodni, sokszor súlyos defektjeik vannak. Túlnépesedés van amúgy is!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!