Macron a vallási szeparatizmus ellen szólalt fel

2020. szeptember 04. 15:16

A francia államfő úgy vélte, hogy a szekularizált köztársasági berendezkedést továbbra is védelmezni kell, mert „törékeny és bizonytalan”.

2020. szeptember 04. 15:16

A francia köztársaság megalakulásának 150. évfordulóján Emmanuel Macron államfő a vallási szeparatizmus ellen emelt szót. „Soha nem lesz helye Franciaországban azoknak, akik gyakran Isten nevében, időnként más országok segítségével, egy csoport törvényét akarják a többiekre ráerőltetni” – fogalmazott pénteken az államfő a francia történelem nagyjainak végső nyughelyén, a párizsi Panthéonban elmondott ünnepi beszédében.

III. Napóleon francia császár 1870. szeptember 4-én mondott le trónjáról, miután a sedani ütközetben katasztrofális vereséget szenvedett Poroszországtól. Ugyanezen a napon Léon Gambetta a párizsi városháza erkélyén kikiáltotta a III. köztársaságot.

Utalva a Charlie Hebdo szerkesztősége és egy zsidó élelmiszerbolt elleni 17 áldozatot követelő 2015 januári dzsihadista támadásoknak a héten megkezdett perére, Emmanuel Macron kiemelte, hogy a szekularizáció, azaz a vallás és az állam szétválasztása a közéletben „szavatolja, hogy szabadon lehet hinni vagy nem hinni”. Úgy vélte, hogy a szekularizáció „nem független a véleménynyilvánítás szabadságától, amely az istenkáromlás jogáig terjed”.

Törvénytervezet a szélsőségek ellen

Az elnök jelezte, hogy még az ősz folyamán a kormány törvénytervezetet terjeszt a parlament elé a „szeparatizmusok elleni küzdelemről”. A Pathéonban elmondott elnöki beszéd a nyitánya volt a köztársasági berendezkedés megerősítését szolgáló állami kezdeményezéseknek, a szekularizáció, a közbiztonság és az esélyegyenlőség területén.

Emmanuel Macron már februárban meghirdette az iszlám szeparatizmus elleni harcot, de a koronavírus-járvány miatt tavasszal háttérbe szorult ez a probléma. A nyáron kinevezett kormány vezetője, Jean Castex azonban egyik legfőbb céljaként jelölte meg a szekularizáció megerősítését a francia társadalomban.

Mit jelent franciának lenni?

Macron februárban jelezte, hogy a kormány fokozatosan meg akarja szüntetni azt a gyakorlatot, hogy muszlim országok imámokat küldhetnek Franciaországba, és ellenőrizni fogja az iszlám imahelyek finanszírozását. „Franciának lenni azt jelenti, hogy a szabadságot szenvedélyesen szeretjük, és a szabadságért harcolók oldalán állunk. Akkor még inkább, amikor a megfutamodás virágzik, és a cenzúra nyer teret” – fogalmazott Macron.

Emlékeztetett arra is, hogy a köztársaság három pillére, a szabadság, egyenlőség, testvériség eszményeiből az egyenlőség is nagyon fontos. Ígértet tett arra, hogy a kormány ezen a téren is a korábbiaknál messzebb kíván menni, az esélyegyenlőségért többet kíván tenni a 2022-ig tartó elnöki mandátum egyik kiemelt céljaként.

„Minden állampolgár, bárhol is éljen és bármilyen közegből származzon, lehetőséget kell, hogy kapjon arra, hogy a munkája és az érdeme szerint építhesse az életét. Még nagyon messze vagyunk ettől az eszménytől” – mondta a francia elnök.

(MTI)

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Molnar Janos
2020. szeptember 05. 08:06
Nem, az istenkáromlás nem része a vallásszabadságnak, sem a szekularizaciónak, mert olyan alapvető emberi jogokba ütközik, mint más ember véleményének tiszteletben tartása, vallási tolerancia. A gúny ebben a viszonylatban szellemi terrorizmus, amit a fizikai terrorizmussal szemben sajnos, tudtommal sehol sem tiltanak.
egy genetikusanalattvaló
2020. szeptember 05. 02:46
Úgy vélte, hogy a szekularizáció "nem független a véleménynyilvánítás szabadságától, amely az istenkáromlás jogáig terjed". " Fura szabadság az, ami másokat sért, hergel. Ne csodálkozzon az a fene nagy szabadság, ha orrbavágás a válasz! Beengedi hazájába a világ legagresszívebb, hódító, leigázó, szélsőségesen diszkrimináló vallását. Majd idióta módjára provokálja azt. És csodálkozik, ha annak reakciója a provokátorok likvidálása. Nem tanultak a múltból sem. Most újra megjelentették a provokáló karikatúrákat. Lehet majd megint "Je suis Charlie"-izni idióta módjára. Nem mellesleg továbbra is beengedik a szélsőséges vallás utánpótlását, ami egyébként is szaporább mint az ő liberális társadalmuk.
zakar zoltán béla
2020. szeptember 04. 19:03
mocsok
kovsa
2020. szeptember 04. 18:51
'Soha nem lesz helye Franciaországban azoknak, akik gyakran Isten nevében, időnként más országok segítségével, egy csoport törvényét akarják a többiekre ráerőltetni' Nem tudom, csak én értem úgy ezt a mondatot, hogy gyakorlatilag hadat üzent a radikális muszlimoknak? Akár a kiutasítás lehetőségét is megvillantva.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!