ENSZ-jelentés: tavaly 113 millió embert fenyegetett éhínség

2019. április 02. 17:54

A legsúlyosabban érintett térségek és országok mindenekelőtt Jemen, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Afganisztán, Szíria, Szudán, Dél-Szudán, Etiópia és Nigéria északi része.

2019. április 02. 17:54

Tavaly 113 millió embert fenyegetett éhínség vagy veszélyes élelmiszerhiány a világ 53 országában fegyveres konfliktusok vagy természeti katasztrófák következtében – derült ki az ENSZ élelmezési válságokról szóló, kedden közzétett éves jelentéséből.

A legsúlyosabban érintett térségek és országok mindenekelőtt Jemen, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Afganisztán, Szíria, Szudán, Dél-Szudán, Etiópia és Nigéria északi része.

Dominique Bourgeon, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szakértője ugyanakkor rávilágított, hogy az élelmiszerellátás bizonytalansága aránytalanul sújtja az afrikai államokat. A jelentés szerint 2018-ban a fekete kontinensen mintegy 72 millióan éheztek.

A FAO szerint az élelmiszerhiány elsődlegesen a háborúkra és konfliktusokra vezethető vissza, másodsorban pedig az olyan klíma- és természeti katasztrófákra, mint az árvizek és szárazságok, de gazdasági nehézségek is közrejátszhatnak.

A FAO kiemelte, hogy 2017-hez képest tavaly 11 millióval csökkent az éhezők száma, ennek ellenére a helyzet riasztó, mert ez a szám évről évre meghaladja a százmilliót és ez az elhúzódó konfliktusok miatt előreláthatólag nem is fog változni. José Graziano da Silva, a FAO vezetője hangsúlyozta: ez a szám túl magas.

David Beasley, a jelentés készítésében szintén részt vevő Élelmezésügyi Világprogram (WFP) vezetője hozzáfűzte: „Ahhoz, hogy tényleg véget tudjunk vetni az éhínségeknek, a kiváltó okokkal – a konfliktusokkal, instabil állapotokkal és a klímasokkok hatásaival – szemben kell fellépnünk”.

A dokumentumot összeállító szakértők 2019-es előrejelzéseikben aggodalommal tekintenek a válság sújtotta országokra és szomszédjaikra. Figyelmeztettek, hogy különösen a számos szíriai menekültet befogadó Egyiptomban, Jordániában, Libanonban és Törökországban, valamint a mianmari rohingják százezreit befogadó Bangladesben jelentkezhet élelmiszerhiány.

A FAO szerint a venezuelai válság sem csupán önmagában a latin-amerikai államot érinti, hanem kiterjed a vele határos Kolumbiára, Ecuadorra és Perura is, így amennyiben nem csillapodik az ottani politikai helyzet, élelmiszerellátási vészhelyzet állhat elő.

Az ENSZ-szervezetek tavaly szeptemberben ismertetett adatai szerint 2017-ben mintegy 821 millió ember, vagyis a Föld minden kilencedik lakója szenvedett alultápláltságtól.

(MTI)

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Google
2019. április 03. 08:57
Mas helyeken meg elelmiszer boseg van, es ez az ENSZ meg azt sem tudja megszervezni, hogy atiranyitson belole. Pedig van elelmezesi osztalya is. A nepessegrobbanassal is kezdeni kellene valamit, a tulzsufoltsag is vezet konfliktusokhoz. Valami szuletesszabalyozas rajuk ferne, ha akkora ott a kilatastalansag. Vagy exportra mar gyerekeket is keszitenek, aru lett beloluk is?
Zsolt75
2019. április 02. 22:59
Az a népesség 1,5%-a. Borzasztó, hogy ez nálunk (az ellenzék szerint) 40%...
Mia szösz
2019. április 02. 20:33
Az ENSZ-nek lehetnének eszközei a veszélyeztetett területeken élők mértéktelen népesség-növekedésének a megállítására. Lássuk be: az élelmiszer-segélyek az éhezők megerősödését eredményezik, így ők még jobban növelhetik a népességet. A CNN riporterei pedig még több nyomorult, kiszáradt, haldokló kisgyereket fotózhatnak a világhiradók számára. Itt valami nagyon félrement.
néhai Ch.Pilot
2019. április 02. 18:14
Csak fenyegetett, vagy ért is? Nem azért mondom, de nem mindegy.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!