Kósa az Isauráért tüntetőkhöz hasonlította a CEU-ért kiállókat

2017. április 04. 19:56

A Fidesz frakcióvezetője szerint a lex CEU-val csak meg akarják védeni a magyar felsőoktatást.

2017. április 04. 19:56

A magyar felsőoktatás és a diákok védelmével indokolta a felsőoktatási törvény külföldi egyetemeket érintő módosítását Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a parlamenti szavazás után tartott keddi budapesti sajtótájékoztatóján. A most elterjedt „lex CEU” megnevezéssel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a CEU alapítója, Soros György 2005-ben írt Magyar Bálint akkori SZDSZ-es oktatási miniszternek egy levelet, amelyben megköszönte az új felsőoktatási szabályozást, de megkérte a kormányt, hogy a „minden alól mentességet adó” szabályozást, a „lex CEU-t” ezzel párhuzamosan tartsák fenn.

Ezzel összefüggésben megismételte: a kedden elfogadott törvénymódosítás a Közép-európai Egyetem működését, oktatási programját nem érinti – mert az egy magyar egyetem magyar akkreditációval –, a Central European University (CEU) azonban az Egyesült Államokban van bejegyezve, ahol viszont nem végez oktatási-kutatási tevékenységet. Ugyanakkor erre „az oktatási tevékenység nélküli szervezetre” hivatkozva adnak ki amerikai diplomákat a magyarországi Közép-európai Egyetemen – tette hozzá a frakcióvezető. Ez szerinte megtévesztő, jogi trükk, kiskapu, amit be kell zárni. A magyar állami egyetemek is szóvá tették, hogy „furcsa a rendszer”, mert ők nem adhatnak olyan külföldi diplomát, amely mögött a honos országban nincs valódi oktatási teljesítmény – jegyezte meg.

A magyar felsőoktatás védelme megkívánta, hogy a Fidesz támogassa a módosítást

– jelentette ki, visszautasítva, hogy a törvény érintené a tanszabadságot.  A jogszabály lényege, hogy a származási országban is létezzen az adott külföldi egyetem, a működéséről pedig nemzetközi szerződés rendelkezzen – ismertette Kósa Lajos.

A javaslat kivételes sürgős elfogadását azzal magyarázta, hogy egy elhúzódó parlamenti eljárás esetén az érintett egyetemeknek kevesebb idejük lenne felkészülni az Oktatási Hivatal által jelzett problémák rendezésére, és arra, amit a törvény szabályoz. Szerinte ha megvan a szándék, bő fél év elegendő a megegyezésekre. Arra a felvetésre ugyanakkor, hogy bizonyos határidőket előrehoztak, úgy reagált: a CEU-sok korábban úgy nyilatkoztak, nincs szándékukban New Yorkban valódi oktatási intézményt létrehozni, amiből az következik, hogy valakivel „hármas együttműködést” hoznak létre, ami viszont csak megegyezés és így néhány hónap kérdése.

A Jobbik álláspontját a javaslatról úgy kommentálta: sem Soros ellen, sem mellette nem mertek állást foglalni.

Arra a kérdésre, hogy például a német államfő, a Magyar Tudományos Akadémia és Nobel-díjas tudósok is a kormányéval ellentétes véleményt fogalmaztak meg az ügyben, a fideszes politikus azt felelte: amikor Magyarországon tömegtüntetést és gyűjtést szerveztek Isaura kiszabadításáért, akkor „azt gondoltam, hogy valószínűleg tévedésben vannak az emberek, mert Isaura pillanatnyilag szabad”. „A tévedés joga mindenki számára lehetőség, és megkockáztatom, még Nobel-díjas is tévedhet” – fogalmazott.

(MTI)

Összesen 125 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2017. április 06. 13:09
lebuktak a látványlibsik a Soros-Magyar Bálint délibábegyetemmel. Most szokásuk szerint pánikszerűen moralizálnak...
2017. április 05. 13:06
Kósa szellemi alapossága szoros kapcsolatot feltételez az isaurás sorozatokkal, amelyeket ezek szerint kimerítően is ismer. Talán ebből következik páratlan szellemi magassága is.
Sir Galád
2017. április 05. 12:03
Öröm nézni, ahogy Kósáék maguk alatt vágják a fát:)
gyaloggos
2017. április 05. 08:18
NAMÁRMOSTAN, A KÉRDÉS A KÖVETKEZŐ: IGAZ, vagy nem igaz a következő állítás: " a Central European University (CEU) azonban az Egyesült Államokban van bejegyezve, ahol viszont nem végez oktatási-kutatási tevékenységet. Ugyanakkor erre „az oktatási tevékenység nélküli szervezetre” hivatkozva adnak ki amerikai diplomákat a magyarországi Közép-európai Egyetemen – tette hozzá a frakcióvezető. Ez szerinte megtévesztő, jogi trükk, kiskapu, amit be kell zárni. A magyar állami egyetemek is szóvá tették, hogy „furcsa a rendszer”, mert ők nem adhatnak olyan külföldi diplomát, amely mögött a honos országban nincs valódi oktatási teljesítmény – jegyezte meg." IGAZ, tehát nem a nagy balhén, a törvénytelen akciókon kell gondolkodnia az ellenzéknek, hanem a megoldásról beszélnie. AZAZ, arról, hogy aláírják ama szerződést, oszt megyen minden tovább a korábbiak szerint. MERT amint már írottam volt, TRAMP nem hülye, hanem az USA elnöke, és nem az alapján dönt majd, hogy szereti-e Soros Györgyöt, vagy nem szereti Soros Györgyöt! HISZEN nem ez a kérdés, hanem az, hogy CEU, vagy nem CEU, és szinte bizonyos, hogy marad a CEU!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!