A roma holokausztra emlékeztek a fővárosban

2014. augusztus 03. 10:01

Szombaton a roma holokauszt 70. évfordulójára emlékeztek Budapesten. Setét Jenő, a rendezvény főszervezője szerint ezeket az embereket a saját hazájuk támadta meg. Setét levelet ír Orbán Viktornak azért, hogy a roma holokauszt és a roma történelem is bekerüljön a Nemzeti Alaptantervbe.

2014. augusztus 03. 10:01

A roma holokauszt, a Pharrajimos 70. évfordulójára vonulással és koszorúzással emlékeztek augusztus 2-án, szombaton a fővárosban. A megemlékezők a VIII. kerületben található Horváth Mihály téren gyülekeztek több százan, majd énekelve és a roma holokausztot felidéző, korabeli fotókat ábrázoló transzparenseket tartva átvonultak a Nehru partra, ahol a felállított színpadon zenei előadások, és beszédek hangzottak el.

A megemlékezés főszervezője, Setét Jenő arra hívta fel a figyelmet, hogy ezeket az embereket, a holokauszt áldozatait a saját hazájuk támadta, sőt semmisítette meg, ahelyett, hogy megvédte volna őket. Egy ilyen tettnek több állomása volt, nem egyetlen pillanat alatt tervelték ki a meggyilkolásukat – mondta. „Ez  olyan folyamat volt, ahol sokan, sokszor elmulasztottak nemet mondani” – hangsúlyozta. „Vajon látjuk-e mindazt a hitet és szenvedést, amely ezeknek az embereknek jutott?” - tette fel a kérdést az emlékezésre szólítva fel, és hozzátéve: a holokauszttal kapcsolatos kifejezések, mint a „megölték, meggyilkolták” az újabb nemzedékek számára előbb utóbb ellaposodnak, értelmüket vesztik.

Setét Jenő elmondta, hogy levéllel fordulnak a kormányfőhöz és az oktatásért felelős miniszterhez, azt kérve, hogy a roma holokauszt és a roma történelem kerüljön be a Nemzeti Alaptantervbe. A megemlékezés résztvevőit arra kérte, hogy írják alá a dokumentumot.

A rendezvényen mások mellett felszólalt Daróci Ágnes, a Cigánykutató Intézet igazgatója és Váradi Gábor, a miskolci cigány nemzetiségi önkormányzat elnöke. A nagykövetségek és civil szervezetek képviselői mellett jelen voltak az MSZP, az LMP, az Együtt-PM és a Magyar Liberális Párt képviselői is. A megemlékezés végén a résztvevők koszorúkat, virágokat, mécseseket helyeztek el a Nehru parton álló emlékműnél.      

A Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972 óta emlékeznek meg a világ több országában arról, hogy 1944. augusztus 3-ra virradóra több mint háromezer cigány embert gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban SS-katonák. A nácik által meggyilkolt mintegy félmillió cigány közül 23 ezren haltak meg Auschwitzban, sokan orvosi kísérletek áldozataként.

Összesen 143 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csuka
2014. augusztus 04. 07:58
"roma holokauszt" Nahát! Ezt még nem hallottam. Hol és mikor volt? Még indiában?
rtlklubhu
2014. augusztus 03. 12:34
Orbánnak is vesztek oda rokonai?
berzsian56
2014. augusztus 03. 12:12
Azt azért nem ártana erősen az eszükbe vésni, ezeknek a vonulgatásokból erősen politikai hasznot húzó romáknak, hogy a mai felvonulgatásukat, tiltakozásukat is azok a munkaképes magyar állampolgárok fizetik, aki isten tudja mióta eltartják őket. Pedig nem emlékszem rá, hogy évszázadokra szóló eltartási szerződést kötöttünk volna.A munkából élő magyarok fizetik az utak biztosítását, a rendőri jelenlétet, és nem kapnak érte mást,mint megbélyegzést, lealázást. Legközelebb csak annyit fordítsanak egy ilyen megmozdulásra, amennyit a roma szervezetek a költségvetés megterhelése nélkül képesek beletenni.
orion
2014. augusztus 03. 11:57
"Daróci Ágnes, a Cigánykutató Intézet igazgatója " Nem találja őket??? Daróczi...hát ki más? " Setét levelet ír Orbán Viktornak azért, hogy a roma holokauszt és a roma történelem is bekerüljön a Nemzeti Alaptantervbe." Vigyázz, mit kérsz, még teljesül!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!