Háború?

2014. november 11. 15:14

Mint az inkább tradicionalista Frejus-Toulon egyházmegyéje, aminek annyi hivatása van, mint az összes többi egyházmegyének együttvéve, Párizst nem számítva.

2014. november 11. 15:14
Ray Blake

„Franciaországban pusztán 14 ezer egyházmegyés pap van. Kábé a felük 75 évesnél idősebb. Ez annyit tesz, hogy a helyzet drámai. Már egy plébániát vezetni is nagy munka. De Franciaországban »normálissá« vált, hogy egy lelkipásztornak plébániák tucatjait kell ellátnia. A szentmise áldozatának rendszeres bemutatása lehetetlenné vált. A legtöbb plébánián csak alkalmanként van szentmise. Langres egyházmegyéjében minden papnak átlag ötven plébániát kell ellátnia. Röviden, spirituális katasztrófa elé nézünk. A papszentelések száma sem biztató. 2009-ben csak 89 egyházmegyés papot szenteltek Franciaországban. Ez messze kevesebb, mint amennyi kompenzálhatná a halál okozta csökkenést. Ezek a számok úgy hangzanak, mintha egy hadsereg veszteségeit taglalná egy fronról érkező jelentés. Sírhatnékunk lesz tőle.


Szerencsére, a tradíció szemináriumaiból jó és biztató hírek érkeznek. A tradicionalista közösségeknek és egyházmegyéknek van utánpótlása. Mi több, tele vannak a szemináriumaik. Ezért remélhető, hogy több régi rítusú szemináriumot nyitnak. Nem áll fenn annak a veszélye, hogy üresek maradnak, minthogy a fiatal hívők erősen érdeklődnek a tradíció iránt. 

Franciaország jobban magáévá tett az egész relativisztikus »zsinati szellem«-agendát, mint bárhol máshol, kivéve talán Németországot. A francia egyháznak ugyanakkor nincs annyi pénze, amivel a közösséget hatékony üzletté alakíthatná, ahol a püspökök magasan fizetett vezérigazgatók. Van azért néhány fénylő pont Franciaországban, mint az inkább tradicionalista Frejus-Toulon egyházmegyéje, aminek annyi hivatása van, mint az összes többi egyházmegyének együttvéve, Párizst nem számítva. A másik reményforrás Franciaország számára a monostoraiban rejlik, ezek is gyakran az ortodoxia nagyszerű bástyái, legalábbis azok, amelyek még nem haltak ki. Az úgyszintén erősen antirelativista  La manif pour tous-mozgalomra, ami megrázkódtatást okozott a francia hierarchiának és új reményt hozott, úgyszintén nagy hatással van a hagyományos kereszténység.

Ami Franciaországban történik, az máshol is meg fog történni, talán nem olyan gyorsan és nem olyan erőszakosan, de tíz éven belül, ha követjük a relativisztikus utat, akkor Európa és Amerika következik. New York például ezen a héten bejelentette száznál több plébánia bezárását/összevonását. Ez fog történni mindenhol, pusztán azért, mert a Relativizmus halálos, nem vonzó és reménytelen, talán attraktív egy bizonyos nemzedék számára, de taszítja az ifjúságot.”

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2015. március 23. 15:51
Fuldoklanak a liberalizmus mocskában, az anarchiában. Gyökereiket elvesztették és képtelenek ellenállni a mocskos cselédmédia zsarolásának porlasztó hatásának. Majd az új államvallás az iszlám gatyába rázza mindkettőt.
Sulammit
2014. november 24. 16:14
"@Csomorkany Bár adná az ég, hogy ne csak szavakban nyilvánuljon ez meg..." Na és ezt a mondatodat, hogy minősíted? Te vajon kit követsz?
Sulammit
2014. november 24. 16:14
"-Egyesek szövegértése nem a legjobb. Nem tudják mit jelent a 'Bár adná az ég'." Megint leminősíted a vitapartnereidet és még te panaszkodsz, hogy rosszindulatú támadásoknak vagy kitéve. Mert ugye, csak te tudod, hogy mit jelent ez a nagyon bonyolult mondat. Az egyesek és a kettesek szövegértésével sincs baj. Pontosan tudjuk, hogy mit kérsz az égtől. Azt kéred, aminek szerinted híjával van. Meg sem fordul a fejedben, hogy már megadta az ég Csomorkánynak, és nem neked kell most ezért fohászkodnod, kiesdekelned. Mert, hogy eddig csak szavakban követte Jézust, "ne, csak szavakban" tettekben viszont nem. Ha gondolod tudom ennél jobban is kielemezni a mondatodat, sőt a mögötte meghúzódott lelkivilágodat is. Nyilván figyelmeztetett már a gyóntatód, hogy ne a mások lelki üdvéért aggódj, hanem a sajátoddal foglalkozz. "Mi lenne, ha ezt az égre bíznád?" Ez azt jelenti, hogy bízd az égre, a Jóistenre, hogy ki hogyan követi avagy nem követi, mert ez nem a te dolgod. Hagyj, már valamit a Jóistenre is. Te a saját üdvösségeden munkálkodj. Persze az sem ártana, ha rendelkeznél némi önismerettel, mert enélkül nem megy, csak a másikén való aggodalom. Ez neked egy jókívánság? Ez bizony egy sértő bírálat.
Csomorkany
2014. november 23. 07:44
Pont annyira jókívánság, mint a te szöveged volt nekem. Kívánom, legyen füled, hogy meghalld! Isten képes csodákra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!